Хто має право на відстрочку від мобілізації?, – роз’яснення працівника Черкаського ТЦК

18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію.  Що варто знати, щоб не потрапити у халепу? «City News» продовжує публікувати роз’яснення  пресофіцера Черкаського обласного ТЦК та СП Аліни Кривошеї:

– Хто не підлягає мобілізації за новим законом?

– Є певні категорії громадян, які можуть претендувати на відстрочку від призову. Варто зазначити, що відстрочка не звільняє від військової служби, а лише відкладає виконання військового обов’язку на певний термін.

Ті, хто отримав відстрочку, залишається на військовому обліку Згідно з статтею 23 Закону України «Про мобізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані за станом здоров’я, за сімейними обставинами, у зв’язку з професійною діяльністю, у зв’язку з навчанням та/або набуттям наукового ступеня.

Відстрочку за станом здоров’я можуть отримати люди з інвалідністю або тимчасово непридатні до військової служби за висновком військово-лікарської комісії. Йдеться про термін до шести місяців.

Відстрочку за сімейними обставинами можуть отримати чоловіки та жінки, які мають неповнолітню дитину та чоловіка чи дружину, які проходить військову службу.

За сімейними обставинами можуть також звільнити від мобілізації. На таке мають право:

жінки та чоловіки, які утримують трьох і більше дітей до 18 років;

одинокі матері/батьки, які виховують дитину до 18 років;

усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування до 18 років;

жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

 Також відстрочку можуть отримати люди, які виховують дітей з інвалідністю:

дитину з інвалідністю віком до 18 років;

дитину з важкими захворюваннями (перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади, рідкісні хвороби, онкологія, ДЦП, цукровий діабет І типу, хронічні хвороби нирок IV ст. тощо)

повнолітню дитину з інвалідністю І або II групи.

На відстрочку також мають право батьки дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа або паліативної допомоги, що підтверджується відповідним документом лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Щодо відстрочки від мобілізації по догляду за інвалідом або літньою людиною, також затвердили перелік тих, хто може претендувати:

родичі, які доглядають за хворою дружиною/чоловіком, дитиною, батьками, що потребують постійного догляду;

особи, які мають дружину/чоловіка або батьків з інвалідністю І-II групи (за умови відсутності інших утриманців);

опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною;

особи, які здійснюють постійний догляд за інвалідом І групи або особою, що потребує постійного догляду (за відсутності інших осіб, які не військовозобов’язаними).

Варто звернути увагу на зміни, для отримання відстрочки від мобілізації особами, які мають дружину чи чоловіка з інвалідністю та/або одного з батьків з інвалідністю І чи II групи, необхідно довести відсутність інших працездатних осіб, зобов’язаних їх утримувати згідно із законом.

Також можливо отримати відстрочку від мобілізації у звʼязку з навчанням: на таку відстрочку мають право здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Отримують відстрочку заброньовані працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств та організацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *