Як вберегтись від гепатитів? На Черкащині захворюваність на гепатити зросла на 30 відсотків

На Черкащині стрімко зросла захворюваність на вірусні гепатити. Про те, як вберегтись від цього важкого захворювання журналістам розповіли на брифінгу в медіацентрі ОВА. Серед спікерів заступниця генерального директора Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ольга Мізінова та завідувач приймально-діагностичного відділення Черкаської міської інфекційної лікарні Богдан Тищук.

– Епідситуація з вірусних гепатитів у регіоні нестійка. Загалом захворюваність у цілому зросла на понад 30%. Із початку року маємо зареєстрованих 175 випадків. Зокрема, це вірусні гепатити А, В, С, – поіформувала Ольга Мізінова.

За словами завідувача приймально-діагностичного відділення Черкаської міської інфекційної лікарні Богдана Тищука, на сьогодні в обласному реєстрі хворих на хронічні вірусні гепатити В і С перебувають понад 2 тисячі осіб. Із них 35 – діти.

– Під динамічним спостереженням амбулаторного лікування маємо загалом 1010 осіб, зокрема, три дитини. 315 пацієнтів продовжують лікування.

Також він розповів про алгоритм дій при виявленні підозри чи підтвердження захворювання.

– При підозрі на вірусний гепатит чи отриманні позитивного результату швидкого тесту необхідно звернутися до сімейного лікаря. Далі – отримати направлення на консультацію до лікаря-інфекціоніста. Також можна самостійно звернутися до приймально-діагностичного відділення Черкаської міської інфекційної лікарні. Зробити тестування можна і на базі медзакладу, – сказав лікар.

Принагідно черкащанам нагадали, як відбувається інфікування на гепатит та як запобігти недузі.

Зокрема, віруси гепатиту А та Е передаються, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, забруднені фекаліями інфікованої. Щоб уникнути інфікування, потрібно дотримуватися правил особистої гігієни, споживати термічно оброблену їжу, не вживати воду з відкритих джерел тощо. Найкращою профілактикою гепатиту А є вакцинація. Для забезпечення тривалого захисту впродовж 5-8 років потрібні дві дози вакцини. Але ця вакцина не входить до переліку обов’язкових,  які забезпечуються державою.

Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається через контакт слизових оболонок або пошкодженої шкіри з рідинами організму інфікованої людини. Головний спосіб профілактики вірусного гепатиту В – вакцинація. Відповідно до національного календаря профілактичних щеплень, усі діти мають отримати цю вакцину в першу добу після народження. Наступні дві дози – у 2 і 6 місяців. Безкоштовну вакцинацію дітей від гепатиту в Україні запровадили у 2002 році. Також вакцинація від гепатиту В захищає людину і від вірусного гепатиту D, оскільки він розвивається тільки у пацієнтів із вірусним гепатитом В. Вакцини проти вірусного гепатиту С не існує.

До профілактичних заходів належить тестування. Скринінг і діагностика на вірусні гепатити передбачені програмою медичних гарантій. Лікарні забезпечені експрес-тестами, кожен пацієнт має можливість зробити тест. 

Що варто знати про вірусні гепатити:

Шляхи передачі:

Гепатити А та Е: через брудні руки, немиті продукти харчування, воду з відкритих джерел.

Гепатити В, С і D: через контакт зі зараженою кров’ю, статевий шлях.

Симптоми: можуть бути відсутні або проявлятися як грип, жовтяниця, нудота, втрата апетиту.

Наслідки: хронічні захворювання печінки, цироз, рак печінки.

Як уберегтися:

Дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки з милом, особливо перед їдою.

Вживати безпечну їжу та воду: термічно обробляти продукти, пити воду з перевірених джерел.

Використовувати бар’єрні методи контрацепції.

Пройти вакцинацію: вакцини проти гепатиту А та В є ефективним засобом профілактики.

Що робити, якщо ви підозрюєте у себе гепатит:

  1. Зверніться до сімейного лікаря.
  2. Пройдіть необхідні обстеження.
  3. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря.

Важливо: скринінг і діагностика на вірусні гепатити передбачені програмою медичних гарантій. Кожен пацієнт має можливість зробити тест у медичному закладі.

Пам’ятайте: своєчасна діагностика та лікування гепатитів допомагають уникнути серйозних ускладнень. Бережіть своє здоров’я!

За більш детальною інформацією варто звертатись до свого сімейного лікаря або до Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *