У Черкасах розповіли про творчість поетеси, чиїм ім`ям планується назвати провулок

13 липня в Черкаській міській бібліотеці ім. Лесі Українки відбулася інтерактивна зустріч з завідувачкою відділу науково-просвітницької та виставкової роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею Мариною Бугерею, присвячена життю і творчості поетеси Наталі Лівицької-Холодної. Про це інформує пресслужба Черкаської міської ради.

Перу Лівицької-Холодної належать написані в еміграції поетичні збірки «Вогонь і попіл» (1934), «Сім літер» (1937) та біографічна проза про Шевченка «Шлях велетня» (1955). Учасники заходу цитували улюблені вірші поетеси й обговорювали їх, проводячи паралелі з сьогоденням…

«Поезія Наталі Лівицької-Холодної актуальна і в наші дні, адже кохання та любов до своєї Батьківщини вічні», – зазначено під час зустрічі.

Наталя Лівицька-Холодна – донька беззмінного Президента УНР в екзилі Андрія Лівицького. Народилася на хуторі біля Гельмязова на Черкащині, спадкоємиця давнього козацького роду. Відома літераторка ХХ і ХХІ століть прожила майже 103 роки і спочила в канадському Торонто (1902-2005).

Малою її няньчив Володимир Винниченко, який співав дитині колискових пісень. Перший свій вірш написала, коли мала 9 років і навчалася в гімназії у Золотоношi, останній – у 102 роки, в Торонто…

Вірші Наталі Лівицької називав «сенсаційними» ідеолог українського націоналізму Дмитро Донцов, а «імператор залізних строф» Євген Маланюк був безнадійно закоханий у неї… Вийшла заміж за художника Петра Холодного, чиї іконостаси і вітражі у неовізантійському стилі досі прикрашають православні храми у штатах Нью-Йорк, Нью-Джерсі й Меріленд.

Єдиний свій прозовий твір присвятила земляку з Черкащини, Тарасу Шевченку – «Шлях велетня» увійшов до хрестоматії з української літератури для учнів-українців, що живуть у США й Канаді.

Відчуй актуальність її віршів – наче про Маріуполь сьогодні. І про закордон, і про рідний хутір поетеси на Черкащині…

Ритмів нових невблаганний закон,
Гімн стрункої фаланги.
Пісня про місто і про бетон,
Про дредновти*, порти і танки.
Пісня про море і про дівічість пущ,
Про Борнео, Суматру, Яву…
А мені, – о, Боже! – калини кущ
І верба над забутим ставом…

25 червня 2022 року виповнилося рівно 120 років від дня народження Наталі Лівицької-Холодної. Без «прив’язки до дати», а виключно з поваги до величини постаті землячки в українській літературі, міська топонімічна комісія проголосувала за перейменування на її честь одного з тихих провулків Черкас.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *