Черкасам необхідно визначити стратегію збору та утилізації великогабаритних, небезпечних та інших відходів

Після розірвання міською радою угоди із УК «Нова якість» Благоустрій» на вивезення великогабаритного сміття, Черкаси зіткнулися з низкою проблем. Адже компанія не лише не передала місту у належному стані контейнерні майданчики, залишивши на них купи великогабариту. Виконавець послуги допустив накопичення несортованих відходів на території КП «Екологія» Черкаської міської ради”. І це незважаючи на те, що діюче законодавство України передбачає в складі тарифу на вивіз великогабаритного сміття і вартість його утилізації.  

На ділянці площею понад 2 га складовано більше 9 500 кубічних метрів відходів різної морфології, серед яких є небезпечні. Юридичний статус їхнього зберігання не визначений. Така ситуація ставить під загрозу екологію міста.

За словами заступника міського голови Руслана Ткаченка, щорічно прогнозовано містом Черкаси утворюється понад 5000 кубічних метрів таких відходів.

«Протягом 2021 року вкрай необхідним є визначення долі даних відходів та подальшої стратегії їх збору та утилізації. Ми маємо визначити джерело фінансування – бюджетне, грантове, інвестиційне, – для побудови необхідних потужностей. Доцільним є повернення до активної роботи вже існуючого КП «Екологія» та визначення його базовим підприємством в галузі утилізації або переробки цієї та інших категорій відходів», – говорить Руслан Ткаченко.

Крім того, зазначає заступник міського голови, на території, закріпленій за КП «Екологія» зберігаються накопичені протягом останніх 30 років залишки відходів рослинного походження, що утворилися в результаті санітарної очистки міста Черкаси, утримання зелених зон та паркових територій:  опале листя, гілки, стовбури та коріння дерев. Оціночна кількість цих відходів – 100 000 складометрів. Нині відсутня будь-яка стратегія їх подальшого використання чи переробки. Натомість з них можна виробляти компоненти екологічного пального або біогумусу та повертати його в біотику міста Черкаси з метою покращення ґрунтів в зелених зонах міста.

«Окрему категорію становлять відходи медичного та біологічного походження, що утворюються медичними установами, розташованими на території міста. Ця категорія відходів є небезпечною та такою, що потребує окремого регламенту збору, зберігання та утилізації. Щорічно в місті Черкаси утворюється близько 200 тонн таких відходів.

З цією метою в 2013-15 роках на КП «Екологія» була встановлена спеціальна муфельна піч. Також були отримані всі необхідні дозвільні документи для її побудови і експлуатації. Нині піч не введена в експлуатацію та знаходиться в законсервованому стані. Її запуск потребує отримання балансоутримувачем низки ліцензій та дозволів на викиди, а саме: ліцензії на поводження з небезпечними відходами. Протягом найближчого часу важливо, щоб підприємство отримало необхідну дозвільну документацію та запустило у експлуатацію цю установку. Варто також звернути увагу на такі відходи, як автомобільні шини. Їх можна переробляти на паливо для подальшого використання в теплоенергетиці міста», – підкреслює Руслан Ткаченко.

Усі перелічені види відходів потребують вартісних технологій для переробки та утилізації. Тому міська рада розглядає питання можливої співпраці із приватним бізнесом у цьому напрямку. Для цього хочуть залучати інвесторів як з України, так і з-за кордону. Наразі розробляється положення про конкурсну комісію з відбору і реалізації проектів впровадження новітніх технологій з утилізації і переробки відходів, визначається порядок та умови проведення конкурсу.

«Ми хочемо зробити відбір проектів максимально прозорим і залучити максимальну кількість учасників. Адже у Черкасах мають бути реалізовані найкращі методи переробки та утилізації сміття», – зауважує Руслан Ткаченко.

Джерело: http://chmr.gov.ua/ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *