«Б’є – значить любить?»: як у Черкасах вберегтися від домашнього насильства
За інформацією пресслужби департаменту соціальної політики Черкаської міськради, минулого року від насильства в родині постраждало понад три тисячі черкащан:
– 3352 звернення про домашнє насильство надійшло в Черкасах лише за минулий рік. 3158 з них – до органів Національної поліції. Особливо ж гостро стоїть це питання, коли воно стосується насильства над дітьми, – зазначив директор департаменту Євгеній ДАНЧЕНКО.
![](https://city-news.ck.ua/wp-content/uploads/2021/09/332e6bb3-fb20-48c6-a224-3570cf7174f5-1024x768.jpg)
Журналісти «СітНьюз» поспілкувалися із очільницею жіночого кризового центру «Мережка» Наталією НЕСВАТ та дізналися, що робити, коли над вами вчиняють насильство, де отримати допомогу та як розірвати стосунки із аб’юзером назавжди
– Що таке «Мережка» та яка його роль у боротьбі із домашнім насильством?
– Жіночий кризовий центр «Мережка» функціонує на базі БО “100% ЖИТТЯ ЧЕРКАСИ” – це тимчасовий притулок для жінок із дітьми, які стали жертвами сімейного насильства, вимушеним переселенкам, тощо. Такий заклад єдиний у Черкасах.
– Що потрібно зробити, щоб потрапити до центру?
– Щоб потрапити на проживання у «Мережку» потрібно або зателефонувати безпосередньо в центр (усі звернення анонімні): 380 (472) 54-35-22; 38 (093) 081-43-10, або викликати поліцію – 102, або звернутися до соціальних служб, або написати повідомлення в соціальних мережах.
У кризовому центрі не вимагають документів чи довідок. Натомість, якщо документи втрачені пропонують послугу відновлення. На місці соціальні працівники консультують та допомагають знайти рішення конкретної проблемної ситуації.
– В яких напрямках ви працюєте?
– Що стосується допомоги, то в першу чергу це жінки із цільових груп: ВІЛ-інфіковані, хворі на туберкульоз, жінки, які вживають наркотичні речовини, тощо. Також ми створили «Жіночий клуб», де звичайні жінки об’єднувалися по інтересах, рухалися разом, в яких були і групи допомоги, і психологи, які проводили різні заняття, і спічі із успішними жінками. Тобто все почалося із такого клубу де ми просто могли бути жінками, розвиватися, ставити перед собою цілі і досягати їх. Потім це переросло в більш системних підхід, тому що ми заглибилися більше в те, що є законодавча база, нормативні акти, які не працюють, немає програм по гендеру, як наприклад, в Черкаській області, які б фінансувалися цілеспрямовано, немає системності в Україні. Тому ми не тільки працюємо із жінками, ми ще й хочемо змінювати систему, яка існує, тому що вона не працює.
– Яку допомогу можна отримати у вашому центрі?
У центрі для жінок можна отримати:
- безкоштовне проживання протягом 6 місяців
- безкоштовне харчування, гуманітарну допомогу
- кваліфіковану допомогу психолога, юриста
- тимчасову реєстрацію
- допомогу в отриманні соціальних виплат
- інші послуги за потребою.
– Коли до вас звертається жінка, які етапи допомоги їй надають?
– Немає шаблону, тому що кожна ситуація індивідуальна, вона буває абсолютно різною. Є якийсь напрацьований базовий алгоритм, який можна застосовувати, якщо все стандартно. Але є багато моментів, коли нам доводиться вмикатися у кризових ситуаціях. Був такий випадок, коли жінка втекла буквально в домашніх капцях і просто не знала, куди їй іти. Якимось чином вона зайшла в інтернет-кав’ярню, написала нам повідомлення і ми її забирали.
Загалом спочатку, якщо жінка потрапляє в наш центр, ми даємо їй час оговтатися, адже це завжди шок. Потім, дивлячись по стану жінки, ми починаємо з’ясовувати, що сталося чи є документи, чи є діти і де вони. І тоді ,виходячи із ситуації, ми підключаємо соціальні служби, поліцію чи департамент соцполітики.
Крім того, у нас є психолог, який працює із такими жінками, але ми не можемо нікого змусити. Жінка має цього хотіти, інакше результату не буде. У центрі є юристи, адвокати, які можуть допомогти в скрутному становищі, надати консультацію, поінформувати жінку. Взагалі у нас широкий спектр послуг і ми можемо допомогти жінці в будь-якій сфері: відновити документи, супроводити на медичний огляд, протестувати на хвороби, попіклуватися про лікування, допомогти у працевлаштуванні і т.д.
![](https://city-news.ck.ua/wp-content/uploads/2021/09/49d1e3ee-ba08-4fad-a5c2-8408ee22459b-1-1024x768.jpg)
– Як часто жінки повертаються до тих, хто вчиняв над ними насильство?
Дуже часто, близько 60 % повертається.
– Чому?
– Вони не вміють жити по-іншому. Вони бояться змінювати своє життя, адже це завжди страшно. В цей період, коли потрібно прийняти рішення і зробити крок в невідомість, не всі наважуються. Крім того, досі існує такий стереотип «б’є – значить любить». Та й чоловіки-аб’юзери здебільшого вміють гарно вибачатися. Деякі ж, можливо, зростали в сім’ї із такою моделлю поведінки і для них такий стан речей є нормою. І щоб змінити такі упередження, потрібно виконати кропітку роботу, а не всі готові.
– Були випадки, коли чоловіки приходили забирати жінок?
– Так, неодноразово. Деякі ситуації запам’яталися. Був чоловік, який писав нам повідомлення та погрожував, коли шукав сою жінку. А потім він приходив до центру кілька днів підряд. Сідав біля дверей із пляшкою горілки, кричав, стукав у вікна, що ми навіть поліцію викликали. Дуже часто буває, що жінка сама повідомляє чоловікові, де вона перебуває. І тут ми безсилі.
– Який випадок насильства вам найбільше запам’ятався?
– Випадків дуже багато. Усі жінки із своєю тяжкою історією. Остання, яка запам’яталася – це випадок, коли до нас потрапила мама із п’ятьма дітьми, яких бив батько і коли вона їх захищала, то отримувала й сама.
Але шок у мене був від іншої ситуації. Це була пара. Він алкозалежний безхатько, а вона пенсіонерка, якій уже під вісімдесят років. І він просто ґвалтував її палицею. Вона приходила до нас, плакала і поросила допомоги. Але коли тільки з’являвся він, вона йшла із ним і нічого не говорила.
–Чи зверталися до вас чоловіки?
– За весь період нашого існування було лише два звернення від чоловіків, які постраждали від насильства. Чому так? Напевне, чоловікам взагалі соромно зізнатися, що таке із ними відбувається. Тому я думаю, випадків більше набагато, але вони не завжди набувають розголосу.