Медики з Черкас і Кропивницького здійснили трансплантацію, поєднану з методом тотального опромінення

Медики Черкаського обласного онкодиспансеру в партнерстві з приватною клінікою із Кропивницького здійснили алогенну трансплантацію кісткового мозку з використанням методу тотального опромінення (TBI). Операцію зробили державним коштом завдяки пілотному проекту МОЗ України з трансплантації, інформують в закладі охорони здоров’я.

Трансплантація стала можлива завдяки партнерській співпраці комунального й приватного закладів. У різних містах медики в кілька етапів рятували життя пацієнтки: у Кропивницькому здійснили тотальне опромінення всього тіла, а в Черкасах пересадили стовбурові клітини кісткового мозку.

Пацієнтка Світлана Леонова родом із Полтавщини. Жінка дізналася про хворобу в липні – тоді в неї діагностували гостру мієлоїдну лейкемію.

– Влітку погіршилося самопочуття, довелося здати аналізи, – розповідає жінка. – Тоді й дізналася, що в мене лейкемія. Спочатку звернулася до медиків у Полтаві, але ніякого ефекту не було. Тому для подальшого лікування й пересадки кісткового мозку поїхала в Черкаси. Доноркою стала моя рідна сестра. Добре, що зараз трансплантацію роблять в Україні. Якби в нас такого не було – навіть не знаю, що робила б. За кордон точно поїхати не змогла б.Операція стала для жінки новорічним подарунком: 30 грудня її повернули з Кропивницького, а 2 січня вже здійснили трансплантацію в онкодиспансері.

За словами лікаря-гематолога лікувально-діагностичного гематологічного центру ЧООД Дмитра Гамова, який і виконав пересадку, уся процедура алогенної трансплантації потребує великих зусиль і належної підготовки.

– Після режиму кондиціонування (коли пацієнт отримує високу хіміотерапію, а у випадку пані Світлани – високі дози опромінення) кістковий мозок людини пригнічується. Разом із ним має знищитися і лейкемічний клон. Після цього здійснюється вливання стовбурових клітин кісткового мозку від донора. Далі – період від «нульового» дня до приживлення, що в кожної людини може тривати по-різному (орієнтовно – від 2 до 3 тижнів), – сказав лікар.Раніше в Україні цей метод не застосовували просто через те, що не було належного обладнання. За кордоном же детальне тотальне опромінення всього тіла використовують як стандартний елемент, що дає змогу здійснити повноцінне лікування, знижує ризики токсичності і збільшує можливості безрецидивного виживання.

Процедурі тотального опромінення передує своєрідне «оцифровування» людини. Потім спеціальна машина разом із променевими терапевтами формує своєрідний план захисту критично важливих органів: кришталика, нирок, легенів, за потреби – головного мозку. Це потрібно для того, щоб пацієнт не отримав високу дозу опромінення, що для нього є смертельною, якщо вона одноразова.

Як зазначив директор Черкаського обласного онкодиспансеру Віктор Парамонов, алогенна трансплантація кісткового мозку з використанням TBI засвідчила першу «цивілізовану» співпрацю між приватною і державною установами. Таке партнерство, за його словами, доволі вигідне, але тільки тоді, коли трансплантаційні процеси не спорадичні, а постійні.

– Це перша така модель роботи в Україні. Вийшло, що наразі всі можливості має приватна клініка, і добре, що сьогодні така співпраця – не проблема, як було раніше. Це нормальне партнерство, яке доводить, що зараз взаємодія між медичними закладами можлива незалежно від форми власності. Головне, що це рятує життя, – зазначив Віктор Парамонов. Директор Черкаського онкодиспансеру запевняє, що для того, аби здійснювати тотальне опромінення в Черкасах, потрібні потужні лінійні прискорювачі. Він розповів, що зараз медзаклад сподівається на підтримку загальнодержавного рівня – є шанс, що гроші на таке обладнання зможуть отримати з держбюджету.

Значні зміни в історії транспантології почалися наприкінці 2019 року, коли Черкаський онкологічний диспансер вчасно долучився до інновацій. Саме тоді почали вносити потрібні зміни у законодавство, що було недосконалим і гальмувало розвиток трансплантології в Україні.

За словами директора онкодиспансеру, велика заслуга в зрушенні цих проблем – народної депутатки Оксани Дмитрієвої, голови підкомітету, що курує ці питання у Верховній Раді.

За інформацією пресслужби Черкаської ОДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *