Розширення фіскальних повноважень громад – результати обговорення

6 квітня Асоціація малих міст України разом з GR-компанією «Магонова і партнери» провели круглий стіл «Фіскальна децентралізація як інструмент розвитку громад», на якому було презентовано результати дослідження проблематики майнових податків та можливостей розширення фіскальних повноважень органів місцевого самоврядування.

Захід відбувся в рамках проєкту «Сприяння вдосконаленню місцевого податкового законодавства щодо адміністрування місцевих податків в цілях забезпечення фінансової спроможності органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану та після нього», який реалізовується за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Учасники круглого столу – понад 200 представників органів місцевого самоврядування – обговорили особливості функціонування системи адміністрування майнових податків та позицію громад щодо шляхів її реформування задля збільшення дохідної частини бюджетів громад. Експертами АММУ була представлена візія фіскальної децентралізації – передачі органам місцевого самоврядування функцій адміністрування майнових податків – з урахуванням міжнародного досвіду та викликів, які існують в межах запропонованої ініціативи.

Детально було проаналізовано кейс Латвійської Республіки, де муніципалітети мають у своєму штатному розписі посади податкових адміністраторів, які здійснюють весь спектр функцій адміністрування місцевих податків – облік, нарахування, стягнення, аналіз, комунікація з платниками та їх консультування, позовно-претензійна робота. Експерти наголосили, що саме досвід Латвії може бути взятий за основу при реалізації реформи фіскальної децентралізації в України.

Водночас експерти та учасники круглого столу наголосили, що розширення фіскальних повноважень ОМС вимагає проведення попередньої підготовчої роботи у вигляді якісної інвентаризації активів (земля, нерухомість) у громадах, підвищення рівня кваліфікації спеціалістів органів місцевого самоврядування та розробки відповідного програмного забезпечення. Крім того, було наголошено на важливості автоматизації та цифровізації процесів адміністрування майнових податків.

«Готуючи дослідження, ми опитали понад 170 громад і провели близько 20 глибинних інтерв’ю, направили багато запитів на доступ до публічної інформації, опрацювали десятки статистичних баз даних, велику кількість законодавчих актів – як українських, так і країн ЄС. Впевнена, що сьогодні спільними зусиллями ми разом з громадами робимо значні кроки для продовження реформи децентралізації, яка стала однією з найуспішніших в історії України», – зазначила Крістіна Пастущенко, керівник офісу АММУ.

Результати дослідження стануть основою для подальшої розробки відповідних законодавчих змін, які регламентують фіскальні повноваження органів місцевого самоврядування.

Трансляція круглого столу доступна на Facebook-сторінці АММУ за посиланням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *