Якою була заслужена журналістка з Черкас Катерина Таран, студентам ЧНУ розповіли кияни

Студентам ЧНУ презентували посмертну книгу «не зручної» для влади журналістки Катерини Таран, яка творила черкаське телебачення і попри утиски розвивала українську правдиву і патріотичну журналістику. Книгу «Поміж реалій та ілюзій» друзі і колеги журналістки створювали з матеріалів та відео, які вона залишила після себе, відійшовши у засвіти.  Одним із організаторів заходу виступила Черкаська обласна організація Національної спілки журналістів України.

Презентувати книгу черкаської телевізійниці до Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького приїхали однокурсники журналістки Катерини Таран та її колеги по цеху.

–  Катерина Таран толерувала журналістику, якої в нас зараз немає. Це журналістика з людським обличчям, з національною душею. Якщо брати по розділах: це її роздуми про життя, її інтерв’ю, замальовки, герої. Герої, не в яких багато грошей, і не які мають відношення до сенсацій, а кореневі українці, багаті розумом, знанням. Катя була журналісткою, яка завжди говорила правду. А таких українська, але неукраїнесьтка за сутністю влада не любить. Натомість любить «тихих», які не ставлять гострих запитань. Катя такою ніколи не була. Вона була незручною для влади. Тож те, що ми добились того, що Каті Таран присвоїли звання Заслуженого журналіста України – це наша спільна перемога. Якби не наш дружний натиск, цього б не сталось. За життя вона пережила багато несправедливості, утисків, образ, переслідувань. Вона – журналіст-практик у цьому ж університеті займалась викладацькою діяльністю, навчаючи молоде покоління журналістів. І саме через утиски і переслідування вона втратила цю можливість. Від  неї, як неугодної владі, позбулись, – під час презентації книги розповів доктор філологічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України. Завідувач кафедри видавничої справи та мережевих видань Факультету журналістики і міжнародних відносин Київського національного університету культури і мистецтв і практикуючий журналіст Микола Тимошик – один із упорядників збірки, однокурсник Катерини Таран по факультету журналістики КНУ ім. Т. Шевченка.

На його думку книна Катерини Таран «Поміж реалій та ілюзій» повинна бути навчальним посібником для студентів, які опановують спеціальність «Журналістика».

– Журналісти повинні вчатися захищати себе. У будь-якій ситуації треба вміти відстоювати свою точку зору. Катя відстоювала, але вона була при цьому беззахисна, оскільки все тримала в собі, що й позначилося на її здоров’ї. Вона була беззахисна у своїй безкомпромісності, і рятував її лише її невичерпний і глибокий гумор, – сказав колишній голова Держкомтелерадіо України, письменник Юрій Плаксюк.

Спогадами по свою однокурсницю поділились редакторка всеукраїнського тижневика «Слово Просвіти», письменниця Галина Дацюк, та

багаторічний посол України на Балканах Віталій Москаленко.

Брат Катерини Таран, відомий телеоператор Олександр, розповів про ідею створення книги, а також, де шукали фінансування:

– Вона завжди хотіла написати книгу про своїх героїв, а ми згадали й про неї саму, як героя. На жаль, вона померла, а укладачі вирішили зробити так, щоб видання слугувало пам’яттю про неї. Коли все було готове, постало питання «за що її добувати?». Коли видається книга, завжди є проблема з грошима. Але цього разу пощастило. Я зателефонував своїм давнім знайомим – це Михайло Савченко та Петро Євич, які займаються аграрним бізнесом. Вони не дали мені хвилинки, щоб напружитися, сказали «питань немає, ми заплатимо, ми знали Катю».

Довідка «City News»:

Катерина Таран – заслужена журналістка України, яка творила телебачення Черкащини. У Києві 2020 року вийшла друком її книга «Поміж реалій та ілюзій». Однак для творчої інтелігенції, студентства та на загалсеред черкащан вона залишилась майже поза увагою.

Виправити ситуацію вирішила група друзів, однокурсників та колег Катерини Таран, які живуть і працюють у столиці.

Збірка містить історії Катерини Таран: тексти радіо- й телевізійних сюжетів, інтерв’ю, нотатки з численних записних книг журналістки, які упорядковані в окремі розділи.

Крім того, у видання вміщено: передмову Миколи Тимошика; спогади родичів, друзів, однокурсників і колег; біографію авторки; фотолітопис із її життя.

Володимир Лимаренко-Полянський

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *