Чим загрожують нові правила ввезення в Україну гуманітарної допомоги? – проаналізувала волонтерка з Черкас

«Я не проти прозорості чи контролю, я проти палиць у колеса волонтерській машині». На думку відомої у Черкасах волонтерки нові правила митного оформлення гуманітарних вантажів, що ввозяться в Україну здатний істотно зашкодити процесу доправляння згаданих вантажів у країну.

З 1 грудня змінюються правила ввезення в Україну гуманітарної допомоги. Відповідно до нововведення, організації мають декларувати гуманітарну допомогу та подавати звіти після її розподілу.

Постанову «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» нещодавно ухвалив Кабінет Міністрів України

Вона запроваджує цифровізацію процесу ввезення гуманітарної допомоги та доступний електронний інструмент її обліку. За допомогою веб-платформи «Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги», організації, які мають намір ввезти гуманітарну допомогу, зможуть зареєструватись, авторизуватись на сайті, сформувати та подати декларацію. 

Митники отримують декларацію, якій система автоматично присвоюватиме декларації унікальний код. За цим кодом вони пропускатимуть вантаж через кордон.

Нововведення викликали застереження серед волонтерської спільноти.

Так, свої застереження щодо можливого негативного впливу на процес вввезення в Україну гуманітарної допомоги у мережі «Фейсбук» виклала відома у Черкасах волонтерка, очільниця БО «БФ «Хрещатик-Сіті», керівник ТРЦ «Хрещатик-Сіті», депутат Черкаської міськради фракції політичної партії «Європейська солідарність» Інна Бандура.

«Поки ми на місцевому рівні намагаємось підтримувати волонтерів, розробляємо програму компенсації пального за ввезення міжнародної гуманітарної допомоги Україні, «зверху» нам прилітають чергові несподіванки. Більш детально про ввезення ГУМАНІТАРНОЇ допомоги після 1 грудня 2023 року ви зможете прочитати в постанові КМУ №953 від 05.09.2023 р. Я напишу лише коротко про нововведення. Тож ОТРИМУВАЧ має згенерувати кваліфікований електронний підпис, подати електронну заяву про реєстрацію до СИСТЕМИ, яку веде Мінсоцполітики. Далі СИСТЕМА автоматично присвоює ОТРИМУВАЧУ номер і ОТРИМУВАЧ вносить інформацію про КОЖНУ партію товарів, які ПЛАНУЄ ввозити на митну територію України:

товарна група вантажу за УКТЗЕД;

кількість та вага кожної групи товару;

відсоток зносу або термін придатності;

письмова пропозиція ДОНОРА (дарчий документ) або рахунок-фактура;

листи НАБУВАЧІВ щодо потреби в гуманітарній допомозі;

ПЛАН розподілу гуманітарної допомоги між НАБУВАЧАМИ».

Далі, за словами Інни Бандури,  СИСТЕМА автоматично присвоює такому переліку товарів УНІКАЛЬНИЙ код гуманітарної допомоги – це є фактом визнання товару гуманітарною допомогою строком на 90 днів ОТРИМУВАЧ або його представник (водій) подає ДЕКЛАРАЦІЮ для митного оформлення таких товарів, яка повинна містити номер ОТРИМУВАЧА в системі та УНІКАЛЬНИЙ код гуманітарної допомоги (в електронній формі або паперовій формі у пункті пропуску через митний кордон).

«Подання декларації без УНІКАЛЬНОГО коду гуманітарної допомоги НЕ дозволяється. Перелік товарів, заявлений у ДЕКЛАРАЦІЇ, повинен відповідати переліку товарів у СИСТЕМІ під УНІКАЛЬНИМ кодом. При НЕВІДПОВІДНОСТІ цих даних посадова особа митниці ВІДМОВЛЯЄ у пропуску вантажу як гуманітарної допомоги на територію України. Одним словом, колеги волонтери, розбирати все це однозначно доведеться з кваліфікованим юристом, бо в тій постанові ще багато всього «цікавого». Я звісно не проти прозорості та контролю за ввезенням гуманітарної допомоги, але якщо це не перетворюється на палиці в колеса потужної волонтерської машини», – пояснює Інна Бандура.

Детальний аналіз змін на власній сторінці у «Фейсбук» виклала і чинний Народний депутат України Ніна Южаніна.

У своєму дописі вона чітко вказала, яким є нині у процес оформлення гуманітарної допомоги при ввезені її з за кордону, я що зміниться після 1 грудня.

Цитуємо мовою оригіналу:

АЛГОРИТМ ввезення ГУМАНІТАРНОЇ допомоги

Довідково:

товари визнаються гуманітарною допомогою за ДЕКЛАРАТИВНИМ принципом (на період воєнного стану);

ОТРИМУВАЧ гуманітарної допомоги – юридична особа, зареєстрована в Реєстрі (бюджетні установи, благодійні, громадські, релігійні організації, реабілітаційні установи);

НАБУВАЧ гуманітарної допомоги – фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається.

ЩО є зараз – до 1 грудня 2023 року (постанова КМУ №174 від 01.03.2022 р.):

1. ОТРИМУВАЧ або його представник (водій) подає ДЕКЛАРАЦІЮ для митного оформлення товарів як гуманітарної допомоги (в електронній формі або паперовій формі у пункті пропуску через митний кордон)

2. Для окремих товарів (пластини для бронежилетів, переносні радіостанції військового призначення, безпілотні літальні апарати (квадрокоптери) військового призначення, біноклі, монокуляри та інші оптичні труби, магніфери (збільшувачі) військового призначення, коліматорні приціли, оптичні приціли військового призначення, тепловізори, прилади нічного бачення) митним органам подається ГАРАНТІЙНИЙ ЛИСТ кінцевого користувача таких товарів (військової частини)

Як буде ввозитися ГУМАНІТАРНА допомога після 1 грудня 2023 року (постанова КМУ №953 від 05.09.2023 р.):

1. ОТРИМУВАЧ генерує кваліфікований електронний підпис

2. ОТРИМУВАЧ подає електронну заяву про реєстрацію до СИСТЕМИ, яку веде Мінсоцполітики

3. СИСТЕМА автоматично присвоює ОТРИМУВАЧУ номер в системі

4. ОТРИМУВАЧ вносить інформацію про КОЖНУ партію товарів, які ПЛАНУЄ ввозити на митну територію України:

– товарна група вантажу за УКТЗЕД;

– кількість та вага кожної групи товару;

– відсоток зносу або термін придатності;

– письмова пропозиція ДОНОРА (дарчий документ) або рахунок-фактура;

– листи НАБУВАЧІВ щодо потреби в гуманітарній допомозі;

– ПЛАН розподілу гуманітарної допомоги між НАБУВАЧАМИ.

5. СИСТЕМА автоматично присвоює такому переліку товарів УНІКАЛЬНИЙ код гуманітарної допомоги – це є фактом визнання товару гуманітарною допомогою строком на 90днів

6. ОТРИМУВАЧ або його представник (водій) подає ДЕКЛАРАЦІЮ для митного оформлення таких товарів, яка повинна містити номер ОТРИМУВАЧА в системі та УНІКАЛЬНИЙ код гуманітарної допомоги (в електронній формі або паперовій формі у пункті пропуску через митний кордон)

7. Подання декларації без УНІКАЛЬНОГО коду гуманітарної допомоги НЕ дозволяється

8. Ввезення гуманітарної допомоги за ДЕКЛАРАЦІЄЮ дозволяється протягом 30 днів з дати її створення

9. Перелік товарів, заявлений у ДЕКЛАРАЦІЇ, повинен відповідати переліку товарів у СИСТЕМІ під УНІКАЛЬНИМ кодом (за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю місць, кількістю штук та вагою/об’ємом)

10. При НЕВІДПОВІДНОСТІ цих даних посадова особа митниці ВІДМОВЛЯЄ у пропуску вантажу як гуманітарної допомоги на територію України (результат – або формальне дублювання даних без перевірки товарів, або повний огляд товарів у пункті пропуску)

11. ОТРИМУВАЧ (бюджетна установа) протягом 15 днів після митного оформлення товарів формує в СИСТЕМІ (у власному електронному кабінеті) ІНВЕНТАРИЗАЦІЙНИЙ опис фактично отриманої гуманітарної допомоги – внутрішній первинний документ (акт)

12. ІНВЕНТАРИЗАЦІЙНИЙ опис гуманітарної допомоги складається за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю штук та вагою/об’ємом, а також (!) ЦІНОЮ за одиницю товару та ПЕРВІСНОЮ (справедливою) вартістю

13. При невідповідності ФАКТИЧНО отриманої гуманітарної допомоги за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю місць, кількістю штук та вагою/об’ємом, зазначеними в ДЕКЛАРАЦІЇ, ОТРИМУВАЧ зобов’язаний в СИСТЕМІ сформувати та подати ІНВЕНТАРИЗАЦІЙНИЙ опис фактично отриманої гуманітарної допомоги, що Є ІНФОРМУВАННЯМ ПРАВООХОРОННИХ органів про таку невідповідність

14. ОТРИМУВАЧ гуманітарної допомоги до 15 числа місяця, наступного за місяцем митного оформлення товарів, подає ЗВІТ про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, який формується в електронному кабінеті СИСТЕМИ або завантажується в СИСТЕМУ з накладеним електронним підписом ОТРИМУВАЧА

15. У ЗВІТІ зазначаються кожен НАБУВАЧ гуманітарної допомоги – юридична особа, сукупно НАБУВАЧІ – фізичні особи, а також адреси (населений пункт, вулиця, будинок) КОЖНОГО місця фактичного розподілу гуманітарної допомоги

16. Задекларована гуманітарна допомога, щодо якої не подано ЗВІТ протягом 90днів після митного оформлення, вважається використаною НЕ за ЦІЛЬОВИМ призначенням

17. ОТРИМУВАЧ (крім бюджетних установ) втрачає статус ОТРИМУВАЧА у разі неподання ЗВІТУ протягом 90днів після митного оформлення товарів

18. Повторна реєстрація ОТРИМУВАЧА – не раніше ніж через 6 місяців

19. КОНТРОЛЬ за ЦІЛЬОВИМ використанням здійснюють Нацсоцслужба, податкові та правоохоронні органи

20. Моніторинг даних щодо гуманітарної допомоги та її розподілу проводить Нацсоцслужба

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *