Читати модно! Будь у тренді![cn-social-icon]

«Мої професійні знання співпали з духовними потребами – мабуть, саме у цьому і є секрет мого успіху і це моє місце у житті». Знайомимось, Наталія Прокопчук – керуюча книжковим супермаркетом «Буквиця».

Розташований в одному з кращих місць міста, на території торгівельного комплексу «Хрещатик-Сіті» книжковий салон «Буквиця» вражає різноманіттям літератури різних жанрів та спрямування, великим обсягом дитячої та підліткової літератури. Тут змішуються надзвичайний запах новеньких сторінок і аромат запашної кави. У цьому царстві знань тихим супроводом звучить музика, адже книга вимагає до себе особливого ставлення.

– Наталя Сергіївна, розкажіть, будь ласка, з чого розпочалось ваша співпраця з книгарнею, адже ви працювали зовсім в іншій галузі?– Взагалі я за освітою товарознавець непродовольчих товарів. Але так склалося в моєму професійному житті , що до книжкового магазину я довго працювала, як технолог-менеджер проектів з харчування. З 21 жовтня 2011 року, як відкрилася «Буквиця», працюю з книжками.

– Що спонукало змінити напрямок?
– В той час у Будинку торгівлі розпочалась реконструкція , я звільнилася. Мені подзвонила директор черкаського агентства з персоналу і спитала, чи немає в мене кандидатури на керуючу книжковим супермаркетом, який планують відкрити в Черкасах через місяць. Я спочатку порадила їй кандидатуру, а потім подумала: а чому не я. Все-таки товарознавець. Спробувала, пройшла конкурс і почала працювати. Вже за місяць «Буквиця» відчинилась. Так все і почалося.

– Ви любите читати книжки? Які ваші особисті стосунки з книгами?
– Дуже гарні. Я жила в маленькому місті, читала запоєм усе підряд. Мені до душі читання. Зараз так багато нових якісних, цікавих книжок, що не важко визначитись, в яку чергу, що читати.

– Як на сьогоднішній день розвивається бізнес, адже зараз більшість надає перевагу електронним засобам?
– Ну, як розвивається, ви бачите. В магазині вже зранку є люди. Я вважаю, що ті, хто читає, залежні від інформації, яку звикли отримувати саме у друкованому вигляді. І вони приходять, регулярно купують книжки. З цим пов’язані якісь особисті емоції, відчуття. Відчуття книги, цього запаху, паперу на дотик. Щоб відпочити, отримати задоволення чи якийсь релакс, то потрібно тримати книгу в руках. А , якщо потрібно швидко отримати інформацію, ти береш гаджет і читаєш в інтернеті. Але ж є і такі читачі, які читають тільки електронні книги, кому як зручно. Безперечно, це особистий вибір кожного.

– Тобто є постійні клієнти?
– Є, звичайно. За десять років роботи ми їх в обличчя всіх знаємо. Навіть знаємо, що їх цікавить. Є такі відвідувачі, які беруть книжки і сидять читають по кілька годин у вихідні дні. Ми не женемо їх, нехай читають.

– Яка література зараз популярна, так би мовити «у тренді», на що більший попит?
– Найпопулярнішою є дитяча література. Досі залишається досить популярною серія про Гаррі Поттера, книги Всеволода Нестайка, дуже багато сучасних молодих українських авторів. Взагалі багато купують дитячої літератури. Хоча й кажуть, що діти зараз нічого не читають. Діти копіюють своїх батьків. І коли батьки жаліються, що діти не читають, я запитую їх: а ви самі читаєте? Ви хочете змусити дітей читати, а самі сидите в телевізорі або в гаджетах. Діти часто приходять у магазин. Раніше у нас навіть для них куточок був. Дуже багато заходів проводили саме з малими, різні конкурси, влаштовували квести. Ховали на полицях якісь речі, подарунки, записочки з питаннями і шукали , бігали тут. Цікаво було.

– Діти самі, без батьків, часто приходять за книжками?
– Є такі. Був прецедент з підлітком років чотирнадцяти. Він вибрав книжку, розплатився карткою, а згодом прибігла бабуся і вимагала повернути гроші. Було дуже неприємно. Дитину принизили. Самостійних дітей-покупців насправді приходить не так багато. Якщо дитина мала і ми не впевнені в, так би мовити, повноваженнях покупця, ми дзвонимо батькам, задля дозволу на покупку.

Як представлена сучасна українська література?
– Дуже добре. Намагаємось слідкувати за новинками. Все, що друкують наші видавництва, все в нас є. Багато молодих людей приходять і запитують твори саме українською, українських авторів

– Книжка – кращий подарунок – залишається актуальним цей вислів?
– Так, приходять люди, вибирають книги на подарунок. У нас є варіанти різних подарункових видань, є шкіряні. Подарункові книжки зараз дорогі, тому що поліграфія дорога, якщо якісна. Але не завжди можна відразу визначитись, яку книгу подарувати, особливо чужій людині. В таких випадках ми пропонуємо подарункові сертифікати різного номіналу, це значно полегшує вибір подарунка. Хочу зазначити, що дуже часто приходять за подарунковими книгами, фотоальбомами про Черкаси. Але, на жаль, ми не маємо такої літератури. Дуже мало друкують подарункової літератури про Черкащину.

– А є черкаські автори?
– Так, є. Катерина Вербівська, Тетяна Брукс, Марина Павленко, Олексій Юрін, Іван Дубінін, лікар-хірург Олександр Богуславський, журналіст Борис Юхно, Сергій Стеценко та багато інших, я так одразу всіх не згадаю.
Черкаські автори представлені у нас давно і майже всі вони, як правило, друкуються в черкаських видавництвах, з якими ми давно співпрацюємо. Але є й такі, які вже зацікавили і українські видавництва. Тетяна Брукс, наприклад, Марина Павленко, Сергій Стеценко.
Ми працюємо з багатьма нашими черкаськими видавництвами. Якщо є якісь новинки, ми отримуємо їх .Раніше регулярно проводили презентації черкаських авторів, тісно співпрацювали з черкаською спілкою письменників. Зараз, тимчасово, через пандемію, на жаль, не можна проводити такі заходи. Це стосується також і презентацій новинок українських письменників, які ми організовували раніше разом з загальноукраїнськими видавництвами.

– Яку літературу читаєте ви, що вдома на тумбочці?
– Стоять постійно. В черзі. Але на читання не завжди вистачає часу і натхнення, тому вибираю книги найбільше актуальні для мене в даний час: про здоров’я, психологічні, про саморозвиток. Така література змінює світогляд, спосіб життя, культуру харчування.

– У вас гарно пахне кавою, переймаєте європейський досвід, там дуже популярні книгарні-кав’ярні?
– Так, у нас є можливість випити кави, відпочити, поспілкуватись, переглянути книги. Ми не виганяємо таких відвідувачів, щоб звикали, що є таке місце. При цьому формується позитивна емоція. І вона обов’язково приведе знову до нас при згадці про книги. Ми раді усім. У нас гарний справжній книжковий салон, такого у Черкасах більше немає. І я рада, що ми створили саме такий магазин.

 

Розмову вела Оксана Копилова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *