Меру Черкас подарували портрет знаменитого попередника

Столичний художник Артур Орльонов подарував міському голові Анатолію Бондаренку портрет знаменитого старости Черкас і Канева – Остафія Дашковича (1455-1535). Фактично ця робота стала першим повноцінним портретом відтоді, як 1874 року його зобразив польський художник Ян Матейко.

Портрет Остафія Дашковича, який пів тисячі років тому стояв біля витоків Українського козацтва, Орльонов завершив якраз у дні, коли Україна відзначала три серйозні дати поспіль: День волонтера (5 грудня), День ЗСУ (6 грудня) та День місцевого самоврядування, який святкується 7 грудня.

Художник зробив подарунок місту, яке шанує не лише за славетне минуле, але й за ставлення сучасних черкащан і до історії Визвольної боротьби, і до підтримки боротьби за Волю України, яка триває й досі.

Знаково те, що поки Артур Орльонов малював портрет, вулицю, яку видно з вікна його київської квартири-майстерні, перейменували якраз на честь Остафія Дашковича. Кошовий отаман був засновником колишнього села Воскресенка, де нині ця вулиця проходить. Але на картині, виконаній у стилі графіки з використанням колажу, за спиною Остафія Дашковича – натяк на інші місцевості: Черкаси, як місто, де староста Дашкович перебував більшість часу, і вдалині на дніпровській кручі – його улюблене помістя в Трахтемирові під Каневом. У середині XVI ст. воно разом з місцевим монастирем відійшло, згідно заповіту Остафія Дашковича, Києво-Печерській лаврі.

Портрет у виконанні Артура Орльонова – так само уявний, як і півтори сотні тому був уявний портрет роботи Яна Матейка. Жодного прижиттєвого зображення Остафія Дашковича не збереглося. Проте це – зображення вже більш впевненого в собі «войовника», яким Дашковича описували його сучасники. Костюм і зброя – результати консультацій пана Орльонова з фахівцями із середньовічної історії. І перстень на руці Дашковича – вже не просто прикраса з коштовним камінцем, а перстень-печатка Старости, характерна для XVI століття.

Довідка

Артур Орльонов – знаменитий український художник-баталіст, основна тематика картин якого – події часів Русі й Козаччини та портрети видатних українських діячів минулого. Картини митця можна бачити у Центральному музеї ЗСУ, Львівській національній галереї мистецтв, Національному заповіднику «Хортиця» та інших державних установах, а також – у приватних колекціях Європи й Америки.

Чи не найбільш медійно відома (з-за її використання на початку кожної серії відомого кіносеріалу «Слуга народу-2») картина Артура Орльонова – «Битва під Берестечком» з уродженцем Черкащини Богданом Хмельницьким у центрі полотна.

За інформацією пресслужби Черкаської міської ради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *