У Черкасах працює виставка книг про архітектурний спадок Владислава Городецького

Цікаву виставку книг, присвячених творчості видатного українського архітектора польського походження Владислава Городецького, за сприяння польської громади Черкащини в особі Польського культурного центру імені Кароля Шимановського, відкрили у Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка.

Виставку працівники музею підготували на вшанування 160-ї річниці від дня народження відомого архітектора, етнічного поляка, який жив і працював в Україні і у т.ч. на Черкащині.

За словами її творця, завідувачки відділу літератури мистецтв Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка Наталії Реб’якової, виставка – це зібрання науково-популярної літератури про архітектуриний спадок Владислава Городецького, яка є у фондах закладу.

Як розповіла пані Наталія, на особливу увагу заслуговує книга архітектора Дмитра Малакова про архітектурну спадщину відомого зодчого.

У книзі багато ілюстрацій і цікаво викладений матеріал. Автор описав також і одне з найоригінальніших інженерно-архітектурних рішень, яке Городецький втілив при спорудженні відомого Будинку з химерами.

– Цей особняк Владислав Городецький збудував для себе. Будинок оригінальний не тільки за оздобленням. На головний фасад виходять три поверхи, а на дворовий – п’ять. Справа у тім, що під будівництво архітектор використав земельну ділянку з дуже складним рельєфом. У той час у Києву побутувала думка, що те місце взагалі не придатне для будівництва.  Але, як бачимо, Владислав Городецький спростував її, завдяки втіленню оригінального інженерно-архітектурного рішення спорудивши будинок на крутому схилі. При цьому Будинок з Химерами одразу став відомим, увійшовши у тогочасні каталоги, бо, як можна сказати сучасною мовою, він був буквально “нафарширований” різними новаторськими на той час  технологіями, – підкреслила Наталія Реб’якова.

Довідка

Архітектурна творчість Владислава Городецького нерозривно поєднана з історією розвитку архітектурного мистецтва Черкас, області, столиці і багатьох міст світу. У с.Мошни, Черкаського району зберігся чи не єдиний у світі дерев’яний будинок, збудований за проєктом Владислава Городецького. У Києві знаходиться відомий на весь світ Будинок з химерами.

Лешко Дезидерій Владіслав Городецький народився 158 років тому, 23 травня (4 червня за новим стилем) 1863 року у с. Шолудьки, Подільської губернії, тепер село Немирівської громади Вінницької області у польсько-шляхетській родині Городецьких гербу Корнич.

Після здобуття освіти у Одесі та Петербурзі, Владислав Городецький переїхав до Києва, де жив і працював майже 30 років. Він мав посаду міського архітектора у Києві, а також був відомим підприємцем, меценатом, мисливцем і мандрівником. Володів цементним заводом у Куренівці (пригород Києва) і фабрикою з виробництва вуглекислоти та сухого льоду у Симферополі. У 1914 році у Польській друкарні в Києві вийшла друком його книжка про мисливську подорож передгір’ями Кіліманджаро «У джунглях Африки. Щоденник мисливця», яку Городецький оздобив власними малюнками.

У 1920 році разом з дружиною – Корнелією Марр, емігрував до Польщі.

Вийшовши на пенсію, продовжував працювати у власному проєктному бюро, а потім у американській фірмі «Генрі Улен і К°». Ця ж сама компанія запросила Городецького на роботу до Ірану де він незабаром і помер. Похований на римсько-католицькому цвинтарі у Тегерані.

Володимир Лимаренко-Полянський

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *